Héthalom Citerazenekar és Népdalkör
2010-08-07 01:05:48 - Gerendeli GyörgyMegjelent az együttes legújabb CD-jeA Héthalom Citerazenekar és Népdalkör értesíti a népzenét kedvelőket, hogy
megjelent a 30 éves együttes legújabb CD-je.
Korlátozott számban még kapható a Penna papír- és írószerboltban.
Gerendeli György
együttesvezető
Héthalom Citerazenekar évzáró vacsora
2009-12-30 16:39:55 - admin
A Héthalom Citerazenekar és Népdalkör december 27-én tartotta évzáró vacsoráját a Pegazus Panzióban
Az eseményről készített képek megtekinthetők a képgalériában.
Nemzetközi Folklórnap
2009-07-20 00:30:35 - adminA rendezvényen készült képek megtekinthetők a KépgalériábanA második Dombegyházi Nemzetközi Folklórnap fotói megtekinthetők a Képgalériában: http://www.dombegyhaz.hu/kepek/main.php/v/folklor09/
Nemzetközi Folklórnap - MEGHÍVÓ
2009-07-07 22:16:07 - adminIsmét Dombegyházon találkoznak a környék népzenei és -táncos csoportjaiDombegyház Nagyközség Önkormányzata
és a
Békés Megyei Népművészeti Egyesület
tisztelettel meghívja Önt és kedves családját a 2009. július 18-i
Dombegyházi Nemzetközi Folklórnap
rendezvényeire.
A program:
- Kezdés 10 órakor:
- A rendezvényt megnyitja: Dr. Varga Lajos, Dombegyház Polgármestere
- 10.15-től folyamatosan:
-
- Gyapjúszőttesek és szálas anyagok címmel kiállítás a Művelődési Ház klubszobájában.
- A csíkkarcfalvi Mózes Manufaktúra kiállítása a Könyvtárban
- A helyi népi díszítőművészeti szakkör kiállítása a Művelődési Ház kis klubszobájában.
- Népdalkörök, népzenei együttesek és tánccsoportok bemutatója a Művelődési Ház nagytermében.
- Népi játszóházak, mesterségbemutatók és népművészeti Vásár a Művelődési Ház környékén.
Közreműködő együttesek:
- Ezüstfenyő Népdalkör, Mezőkovácsháza
- Rózsa Pávakör, Kondoros
- Körös citerazenekar, Békés
- Búzavirág Néptáncegyüttes, Pécska
- „Rúzsa Sándor” Népdalkör és Citerazenekar, Szeged
- Tápéi Hagyományőrző Egyesület
- Medgyesegyházi Néptánccsoport
- Nefelejcs Népdalkör, Csorvás
- Rozmaring Citerazenekar, Csorvás
- Pilis Néptáncegyüttes, Pilisszentkereszt
- Román Néptánccsoport, Nagyiratos
- Magyar Néptánccsoport, Nagyiratos
- Május Néptáncegyüttes, Dombegyház
- Hagyományőrző Citerás Duó, Dombegyház
- Héthalom Citerazenekar és Népdalkör, Dombegyház
Héthalom Citerazenekar és Népdalkör
2007-08-06 08:00:00 - Gerendeli GyörgyA Héthalom Citerazenekar a Művelődési Ház egyik legrégebben működő amatőr művészeti együttese...A Héthalom Citerazenekar a Művelődési Ház egyik legrégebben működő amatőr művészeti együttese, 27 éve alakult, s működése azóta folyamatos. Alakulásakor főleg idősebb emberek alkották a tagságot, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy a szakmai kihívásoknak megfeleljenek.

1982-ben már megyei minősítőn „Jól minősült” fokozatot szereztek, néhány évre rá pedig többször is „Kiváló” minősítést. Ezután kerülhetett sor az országos minősítésen való részvételre, ahol először „Bronz”, majd több ízben „Ezüst” fokozatot értek el.
Színvonalas zenei hagyományőrző tevékenységükért Kulturális Miniszteri Dicséret-ben részesültek. A 20 illetve 25 éves jubileum alkalmából CD-jük jelent meg, amelyeken a legsikeresebb dalcsokrok hallgatók.
Az ország számos pontján szerepeltek, többek között Gyulán, Hódmezővásárhelyen, Szentesen, Szegeden, Kecskeméten, Budapesten és a dunántúli Öskün.
Az utóbbi 8 évben a népdalkörrel közösek a fellépések.
Az együttes egy-másfél évvel ezelőtt szakmailag nehéz helyzetbe került, mivel meghatározó tagok munka- és tanulmányi körülményi úgy alakultak, hogy a rendszeres próbák folyamatos megtartása lehetetlenné vált. A zenekarból -családi és munkakörülményeinek megváltozása miatt- egy fő végleg kivált. Pótlása az együttesbeli felállás átszervezésével és egy új tag beépítésével mára lényegében megoldottnak tekinthető. A feloszlástól a népzene szeretete és az együttes muzsikálás öröme egyelőre megmentette a zenekart.
Meg kell jegyezni, hogy különösen nagy áldozatot vállalnak azok, akik Budapesten, Szegeden, Békéscsabán, Mezőkovácsházán dolgozva, illetve tanulva megtalálják a módját annak, hogy legalább kéthetenként megjelenjenek a próbákon.
Az együttes tagjai jelenleg:- Barlabás Péter
- Czirle Krisztián
- ifj. Gerendeli György
- id. Gerendeli György
- Gerendeli Zoltán
- id. Lugasi József
- ifj. Varga Lajos
- Fejes Eliza
- Gulyás Imréné
- Gyüre Dominika
- Gyüréné Gerendeli Krisztina
- Hurguly Petra
- Kémenes Anikó
- Kerék Terézia
- Nyima Marianna
- Soós Zsuzsa
- Turbucz Lajosné
- Veress Mónika
Hárman itt is vidékről járnak a próbákra, ketten Battonyáról, egy fő pedig Békéscsabáról.
A korösszetétel kedvező: túlnyomórészt fiatalok alkotják az együttest, a legfiatalabb népdalkörös 11 éves. (Egyébként 5-en általános iskolások)
A szakmai program lényege: a már megtanult repertoárok szinten tartása, az ének- és zenekari hangzás finomítása, új dalanyag tanulása. Itt meg kell jegyezni a következőket: mivel környékünkön eredeti, ún. régi stílusú népdalanyag vajmi kevés található, az újabb stílushoz tartozó, kb. 100-150 éves hagyomány ápolása történik főképpen. Dombegyház történetében ugyanis volt egy hosszabb -mintegy 130 éves- időszak, amely alatt kulturális hagyományközvetítés nem történhetett, hiszen a település pusztává vált. Az 1817-es újratelepítés után a betelepülők hozták a maguk népköltészeti hagyományait, amelyek a ma ismert anyag alapját képezik. Mindez azonban kevéssé tartalmas, ezért az együttes más népzenei dialektusok anyagát is tanulmányozza és játssza.
A repertoár (a dalcsokrok címei szerint): Békés megyei Bartók-gyűjtés; Túl a Tiszán; Bákói népdalok; Dél-dunántúli, sárközi csokor; Bordalok; Csongrád megyei gyűjtésű dalok; Gömöri népdalok; Népszerű dél-alföldi dallamok; Pásztordalok, Dunántúli csokor; Csókai népdalok, Székely szerelmi dalok.
A szakmai továbbképzés és az utánpótlás-nevelés is fontos, ezért – a pénzügyi lehetőségektől függően- egy-egy fő részt vesz nyári szakmai táborokon. 2006-ban Nyima Marianna vett részt a KÓTA Népzenei tagozatának lakiteleki egyhetes továbbképzésén. A Vass Lajos Népzenei Egyesület által ajánlott szakanyagokat (kottákat, hangfelvételeket) az együttesvezető folyamatosan megvásárolja saját költségén. Az együttes produkcióiról időről időre történik hang- illetve videofelvétel-készítés. Ezek szakmai szempontú elemzése is segíti a fejlődést.
A zenekari hangzás a következő: prím, dallamjátszó tenor, kísérő tenor 1., kísérő tenor 2., basszus, kontrabasszus.
A próbákat rendszerint hetente szombatonként tartja az együttes, közvetlenül a fellépések előtt azonban más napokon is sor kerül próbára.
Idén eddig négy fellépése volt az együttesnek: márciusban Csorváson, a Duna–Tisza-Körös népzenei fesztiválon, áprilisban Gyulán az Illés Panna nyomában című dél-alföldi regionális népzenei találkozón, a dombegyházi majális alkalmából rendezett műsoron illetve legutóbb a Dombegyházi Nemzetközi Folklórnapokon (erről fényképek láthatóak a galériában).
Sajnos az anyagi lehetőségek, továbbá az elfoglaltság miatt ebben az évben is már három meghívást kellett visszautasítani (Eger, Cserkeszőlő, Abasár).
Tervek: a felkészülés körülményeitől függően a zenekarnak részt venni a 2008. június 30-ig a 14. országos minősítésen; regionális szinten minősíttetni a népdalkört.
Megjegyzés: további információkat olvashat rólunk a Citerazenekar régi weboldalán, amelyet ide kattintva érhet el (már nem frissített oldal).